Abu Simbel to starożytne miasto, które niegdyś było głównym miejscem wydobycia miedzi, kamieni szlachetnych (w tym także złota) oraz czerwonego granitu. Wszystkie te złoża odkryto za czasów panowania Ramzesa II, dlatego na miejscu znajdziemy głównie obiekty, które oddawały cześć wielkiemu władcy.

Miejscowość Abu Simbel położona jest w północnej części Sudanu. Turyści, którzy chcą dotrzeć do tego miejsca i zostać na dłużej mogą skorzystać z jednego z kilku miejscowych hoteli, chociaż większość turystów odwiedza Abu Simbel z wycieczkami w ramach podróży po Nilu.

Potęga Ramzesa

W starożytności powstało tutaj kilka kompleksów poświęconych pamięci Ramzesa II. Głównymi atrakcjami turystycznymi są dwie monumentalne świątynie wybudowane na tysiąc trzysta lat przed narodzinami Chrystusa, które miały być pamiątką po egipskim królu i jego żonie.

Obie zostały skrupulatnie wykute w skałach pierwotnie służących za miejsce oddawania czci miejscowym bóstwom.  Zdaniem ekspertów to jedne z najlepiej zachowanych tego typu pamiątek po starożytnym Egipcie, które nie zostały trwale zniszczone.

W połowie lat 60. XX wieku świątynie zostały przeniesione na 65-metrowe wzniesienie

Największą pamiątką jest pierwsza ze świątyń, poświęcona Ramzesowi oraz trzem bóstwom, w które wierzyli starożytni Egipcjanie. Władca został porównany tutaj m.in. do boga słońca, co może dowodzić, że Ramzes już za życia był uznawany za nadczłowieka.

Na czołowej ścianie osadzono dwudziestometrowe posągi, a wewnątrz wybudowano dwa rzędy figur, które przedstawiają zmumifikowanego faraona. Ostatnie pomieszczenie to już monumentalna świątynia z wizerunkami trzech bóstw i samego Ramzesa.

Nieco mniejsza świątynia upamiętnia żonę Ramzesa, tj. Nefertari, którą zestawiono w towarzystwie egipskiej bogini miłości. Na fasadzie wykuto cztery posągi faraona oraz dwa królowej Egiptu. Wewnątrz znajduje się przestrzenna sala z posągami królowej, a także mniejszy przedsionek wiodący do miejscowego sanktuarium.

Fotografia użyta w tej publikacji pochodzi z serwisu flickr.com – jej autorem jest Wyoming_Jackrabbit.